Bedre adgang til kultur-, idræts- og fritidsfaciliteter i Sydhavnen
Sydhavnen mangler faciliteter
Sydhavnen er stærkt underforsynet, når det gælder kultur-, idræts- og fritidsfaciliteter og -tilbud, selvom bydelen er i kraftig vækst. Gennem flere år har idræts- og andre fritidsforeninger i bydelen efterlyst bedre adgang til faciliteter og lokaler, og de lokale i Sydhavnen ønsker flere og mere varierede kultur- og fritidstilbud. Det kan vi både se i den generelle borgerpanelundersøgelse, hvor 22% synes, at kultur- og fritidstilbud er et af de vigtigste emner, som lokaludvalget bør prioritere. Og vi kan se det i en borgerpanelundersøgelse, som vi lavede i oktober 2021 om kultur-, idræts- og fritidstilbud og -faciliteter i Sydhavnen. Vi har derfor specifikt afholdt et dialogmøde om hvad der mangler af faciliteter til kultur- og fritidsaktiviteter til børn og unge i bydelen den 16. januar 2023.
Bavnehøj og Karens Minde
De eksisterende kultur-, idræts- og fritidstilbud i Sydhavn er primært centreret to steder i bydelen: Idrætsfaciliteter og -tilbud er centreret omkring Bavnehøj Idrætsanlæg og i en radius deraf, mens kulturfaciliteterne og -tilbuddene hovedsageligt er placeret i og omkring Karens Minde Kulturhus.
Stort behov på Holmene
Vi har i flere år understreget det store behov for kultur-, idræts- og fritidsfaciliteter i de nye byområder på Holmene. Vi har kæmpet for, at der skulle etableres et kulturhus i Pladehallen ved Frederiks Brygge, og i den kommende kirke på Teglholmen, men der har ikke været politisk opbakning til disse projekter, og der mangler stadig kultur-, idræts- og fritidsfaciliteter på Holmene.
Hvordan vil vi arbejde for dette?
Fold alle ud
Svømmehal til bydelen
Vi vil arbejde for at realisere planerne om, at der bliver placeret en svømmehal i bydelen, når området omkring Bådehavnsgadekvarteret skal udbygges. Det er vigtigt, at programmeringen af svømmehallen tilpasses foreninger og fritidsbrugere, og vi ønsker at indgå tidligt i dialogen om en kommende svømmehal og dens programmering. Arbejdet er midlertidigt sat på pause, da et flertal i Kultur- og Fritidsudvalget stemme imod forslaget om svømmehalsetablering i forbindelse med udbygningen af Bådehavnsgadekvarteret.
Kulturhus for store børn og unge i Huset 2450
Der mangler generelt kulturfaciliteter til børn og unge i bydelen, og det er derfor et stærkt fokus for Kulturudvalget. Derfor støttede Kulturudvalget arbejdet med at få skabt et kulturhus for store børn og unge i bygningerne, der huser KFUM Spejderne og Huset 2450. Initiativet lukkede dog i 2023, men Lokaludvalget i Kgs. Enghave har stadig et fokus på kulturfaciliteter til børn og unge i bydelen.
Bedre adgang til vandet og havnen
Vi vil samarbejde med vandsportsforeninger om bedre adgang til vandet og havnen, så det bliver nemmere at lave fritidsaktiviteter på vand. Vi ønsker, at der åbnes for nemmere adgang til Kalvebodløbet fra Københavns Havn, fx via en automatisk sluse, og at der etableres opbevarings- og klubfaciliteter til vandsportsforeninger. Første skridt er at afholde dialog på havnen med foreningerne og brugerne om deres behov for nemmere adgang til at bruge vandet til vandsport og Kalveboderne.
Flere kulturaktiviteter i Karens Minde Kulturhus
Vi ønsker, at Karens Minde Kulturhus rummer endnu flere kulturaktiviteter. Derfor vil vi samarbejde med Sydhavnen Bibliotek og Karens Minde Kulturhus om en analyse af mulighederne for en bedre udnyttelse af Karens Minde Kulturhus lokaler.
Nemmere adgang til at bruge skolerne udenfor skoletiden
I samarbejde med Kultur- og Fritidsforvaltningen, Børne- og Ungdomsforvaltningen og Københavns Ejendomme vil vi arbejde for, at foreninger og andre, der tilbyder fritidsaktiviteter til sydhavnerne, får nemmere adgang til at bruge lokaler og faciliteter på skolerne udenfor skoletiden.
Kultur- og fritidsfaciliteter på Holmene
Sydhavnen mangler kulturelle kvadratmeter på Holmene. Vores forslag og vision er, at en af arealerne på Everllences (tidl. MAN Energy Solution) grunde reserveres til kulturelle aktiviteter, når virksomheden flytter fra Teglholmen. Vi forestiller os, at en af Everllences bygninger – i vores vision kaldet ”Maskinhuset” - reserveres til et kulturhus, hvor børnene fra Holmene kan få lov til at udfolde sig med kreative aktiviteter, og hvor voksne kan danne nye kulturelle og sociale fællesskaber.
Den 7. februar 2025 afholdt vi en byvandring på Teglholmen for medlemmer af borgerrepræsentationen, hvor vi præsenterede udfordringerne ved manglende kulturtilbud på Holmene, samt alle fordelene og værdien af kulturelle kvadratmeter i et stort kvarter med mange nye københavnere.
Vi har undersøgt borgernes behov og ønsker nærmere ved et borgerinddragende arrangement d. 5. oktober 2025, hvor vi er blevet klogere på, hvilke konkrete tilbud københavnerne i de nye bykvarterer savner. Borgernes ønsker er samlet op i seks kategorier, som uddybes i bilaget, ’Kulturhus på Holmene_opsamling af borgerinddragelse’. Heri beskrives borgernes ideer og ønsker til hvordan Holmene kan udvikles til en mere levende bydel med højere trivsel, livskvalitet og fællesskab i form af kulturelle og hverdagsnære tilbud.